google-site-verification: googlea169ef6bc8d678e3.html

27 01 2009

Koç Musevi mi ,değil mi?


Koç Holdingin patronu Mustafa KOÇ, işlerinin Gazze katliamından dolayı ülkede artan İsrail karşıtı havadan olumsuz etkilendiğini düşünmüş olacak ki, serzenişte bulunmuş: "Halk bizi Musevi zannediyor". Biz öyle olmadığını (Rahmetli Vehbi Koç'un sabah namazlarını kıldığını duymuştuk) biliyoruz,ancak dışarıdan algılanan görüntüsü farklı Koç'ların.Halk başka türlü nasıl zannetsin ki?
Sayın Koç madem Musevi olmadığını söylüyor,öyle sanılmasını sıkıntı ediyor,o halde gerçek dini kimliğine vurgu yapmalı,onu zaman zaman belli etmeli.Birey olarak Koç'ların şimdi yaptığı gibi (devlet gibi) katı laik olması gerekmiyor.Yalnız bu iş kilise onarmakla, patriklerin elini öpmekle de olmaz. Yine ofsayta düşerler. Müslüman mahallesinde salyangoz satan durumuna düşmek istemiyorsalar Koç'ların yapması gereken oldukça basit;çoğunluğun inancına yani İslama diğer dinlerden biraz daha yakın mesafede yer almaları.Mesela ilk önce İslama hakettiği saygıyı göstermekle ,karalayıcı tutumlarından vazgeçmekle işe başlayabilir, arasıra camilerde görünebilir, çalışanlarının inanç ve ibadetlerine saygılı olur onlara kolaylık gösterebilirler vs. Yoksa biz cahil halk nereden anlayacağız Koç'ların Musevi değil Müslüman olduklarını.Yoksa bir bakmışsınız Koç ürünlerini de boykot etmişiz yanlışlıkla. Nihayetinde bu millet İslama mensup.Halkın yani çoğunluğun inancına biraz samimi yaklaştıkları taktirde işlerinin daha iyi gideceğine de eminim.

3 yorum:

Adsız dedi ki...

din kişisel olmalı, oysa siz diyorsunuz ki koç ailesi islama daha yakın görünmeli ki işleri daha iyi gitsin, peki bu zihniyetiniz din istismarı değil de nedir? maalesef ülkemizde herkes dini reklam amacıyla kullanıyor, camilerde boy gösteriyor, dini ifadeler kullanıyor ve bu şekilde prim yapyor. inancını kendine saklayan samimi insanlar da ahlaksızlık veya inançsızlıkla 'suçlanıyor'!

kutla dedi ki...

Sayın Okuyucu;
Her dini eylemi din istismarı olarak algılamak ve dini tamamen iç dünyaya hapsetmek insan yaşamına ters düşer.Her şey bir istismar olarak değerlendirilirse tüm satış ve pazarlama teknikleri de istismara girer,yaşam istismarlardan geçilmez.İzah edilmek istenen , dini kimliği hakkında şüpheler olduğunu açıklayan Sn. Koç'un kendi dini kimliğine bir parça da olsa vurgu yapması gereğidir ki,bu hiç kimseyi rencide etmez,üzmez,kendi dini sözkonusu olduğu için din istismarı hiç sayılmaz,ayrıca doğru bir iş yapılmış olur. Yorumunuz için teşekkürler.

ender dedi ki...

Bak arkadasim,
Biz ne namaza duran Yahudiler gördük.O yüzden Mustafa Koç'un Islama vurgu yapmasi,zaman,zaman camide görülmesi falan benim onun yahudi oldugu gerçegini unutmama neden olmaz.
Yada Sabanci gibi cami falan yaptırmasıda hiç etki etmez!
Mustafa koç beni din ile degil,insanligiyla etkilemeli ki onun Zionist olmadigina inanayim.
Bunun içinde Cumhuriyetin temel ilkelerine,Laiklige,Kemalisme saldirilari birakmasi gerekiyor!
Su anda kendisini aşırı derecede Yahudi görüyorum!

Sitetistik TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi
Web Statistics